Přijměte, prosím, informace týkající se postupů v případě přítomnosti dítěte s příznaky infekčního onemocnění v mateřské škole.
Naší povinností je ochránit děti v mateřské škole před kontaktem s osobou/dítětem, které má příznaky potenciálně přenosné nemoci. Předchází se tím vzniku a šíření infekčních onemocnění mezi dětmi a dospělými. Chráněno je tak i Vaše dítě.
Postup ve výše uvedených případech:
- Učitelka zaregistruje, že dítě se necítí dobře. Dítě má příznaky nemoci (teplota, rýma, kašel, zvracení, tekutá stolice, bolest hlavy, bolest v krku, bolest ucha, vyrážka atd). V případě:
- ...že má dítě chronické respirační projevy nemoci (kašel, rýma), je nutné doložit vyjádření lékaře, že projevy nemoci nejsou infekčního rázu, a že dítě může docházet do MŠ a přitom nebude přenášet nákazu na ostatní děti a personál.
- ...tekuté, vodnaté stolice, bolest břicha, zvracení, teploty, bolesti ucha, silné bolesti hlavy – situaci také mezi sebou konzultujeme, ale již nečekáme a voláme ihned. V tomto případě Vás také vyzýváme, abyste si dítě vyzvedli v co nejkratší době.
- Zákonný zástupce nebo jím pověřená zletilá osoba jsou povinni si pro dítě, které vykazuje známky infekčního onemocnění, bez zbytečného odkladu přijít! V souladu s ustanovením § 7 odst. 3 zákona
č. 258/2000 Sb. - Proč při počínajících příznacích nemoci, které jsou např. zvýšená teplota, řídká stolice, zvracení, silné kýchání, rýma, kašel musí dítě v co nejkratší době do domácího léčení? Protože:
- … se necítí dobře, je unavené, malátné a kvůli tomu se nechce nebo nemůže zapojovat do realizovaných her a aktivit, není schopno zvládnout vycházku, stýská se mu po rodičích z důvodu vnitřní nepohody, hrozí opakované zvracení a průjem.
- … se nemoc šíří kapénkami, přímým kontaktem či dotykem na ostatní děti. A když je to virové infekční onemocnění rychle se nakazí větší skupina dětí. Nemoci se šíří i na dospělé a bez pedagogů je provoz třídy ohrožen.
- … nemáme prostory, kde je možné nemocné dítě izolovat, ani personál, který se postará o nemocné dítě v době, kdy je např. třída na vycházce.
- Někdy se může stát, že se dítěti po několika hodinách uleví a rodič bude chtít umístit do kolektivu dítě hned druhý den. Školní řád říká, že je potřeba zajistit dítěti dostatečně dlouhou dobu na vyléčení a zamezit tak dalšímu šíření nemoci. Pedagogický pracovník si může vyžádat po návratu dítěte z nemoci písemné potvrzení od ošetřujícího lékaře, že dítě je zdravé a může být v kolektivu ostatních dětí.
Na dotazy: „Co je dostatečně dlouho? Kdy mohu dítě přivézt?“ Je třeba zvážit všechny okolnosti a mít na vědomí, že v případě úplného neodeznění příznaků bude dítě opakovaně odesláno do domácího léčení.
Prosíme Vás o pochopení, že tyto kroky děláme jen proto, abychom zamezili dalšímu šíření nemoci mezi zcela zdravými nebo sotva doléčenými dětmi a pedagogy a dalším personálem MŠ.
Pokud máte jakékoliv dotazy, obracejte se na nás, abychom si situace nebo případný problém vysvětlili.
Naším cílem je, abychom si rozuměli a měli s vámi vztahy založené na vzájemném respektu, důvěře
a pochopení.
Kolektiv pedagogů MŠ